2017. október 24.

Birsalmasajt sütőben




Van már egy birsalmasajt recept a blogon, hagyományos módon készítve, azaz jó sokáig és sok cukorral felfőzve.
Próbáltam párszor csökkenteni a cukor mennyiségét, de általában az lett a vége, hogy kanállal ettük ki a formából a "sajtot", mert hetek után is lágy maradt a közepe.
Múlt héten hallottam ezt a (számomra) új módszert, amit most ki is próbáltam és nagyon elégedett vagyok az eredménnyel.
A cukor mennyisége és a főzés ideje is jelentősen csökkent, plusz a kiöntéstől számított 24 órán belül teljesen meg is keményedett az anyag.

A birsalmákat (vagy körtéket) alaposan megmossuk és szeleteljük (a héja marad).
Egy tepsibe rakjuk a gyümölcsöt és kevés vizet öntünk alá, éppen csak annyit, hogy sütés közben ne égjen le. Normál méretű 25 x 35 cm,es tepsibe 2-2,5 dl vizet számítunk.
Forró sütőbe toljuk és 40-50 perc alatt megsütjük. Időközben 3-4-szer átkeverjük, hogy egyenletesen puhuljon.
Ha teljesen krémesre puhult, és a víz is eltűnt az aljából, megmérjük és lábosba tesszük. Kilónként 50 dkg cukrot adunk hozzá és botmixerrel pépesítjük.
Közepes lángon kevergetve nagyjából háromnegyed órát főzzük vagy addig amíg jó sűrű nem lesz.
Ekkor alufóliával bélelt formákba öntjük a gyümölcspépet és száraz, langyos helyen tartjuk, amíg meg nem dermed.

2 megjegyzés:

Kriszta írta...

A sütőben 180 fokon nem kell alá víz, csak simán tepsibe a szeletek. Hústűvel megnézem, ha puha, akkor botmixerrel pépesre. 1kg/30 dkg cukor és 3 cl víz összekeverve ésazután hozzáadva a bursalmához. A többi ugyanaz ☺️

vizus írta...

Én nem kavargatom. Belekeverem a cukrot, visszateszem a tepsibe. 100 fokon sterilizálom, belekeverem a diót, majd 80 fokon, résnyire nyitott ajtóval szárítom. (Ahogyan a szilvalekvárt is szoktam.) Azt nem tudom, mennyire tartós az így készült sajt, mert gyorsan elfogy.